لوگو تیروباد

مرجع محتوای ارزشمند و با کیفیت

داستان ما تیروبادی‌ها ، داستان عشقه، عشق به رشد و عشق به ایران و مردمش.

ایرانیان باستان از قدیم برای چهار آخشیج (عنصر) ارزشمند هستی یعنی آب، خاک، باد و آتش احترام ویژه‌ای قائل بودند و تلاش می‌کردند از آنها مراقبت کرده و چهار آخشیج را پاک نگاه دارند و از آنها پاسداری کنند ( چیزی که امروز به نام محافظت از محیط زیست شناخته می‌شود و وای که ما چقدر از نیاکانمان دور شده‌ایم) 

ایرانیان باستان برای بزرگداشت و سپاسگذاری از برکات خداوند جشن‌هایی را برگزار می‌کردند که یکی از قدیمی‌ترین آنها جشن تیرگان است. در این جشن ایزد “تیشتر”  که نماد باران‌آوری است را گرامی می‌دارند. جشن تیرگان که برای احترام و بزرگداشت عنصر آب است، دارای رسوم دیرینه و ارزشمندی است که در ادامه بهشون میپردازیم: 

1- به صورت نمادین به روی هم آب می پاشند. ( به نظرم دلیل و داستانش رو هم بگو. حتی اگر دلیلی نداره براش داستان بساز )
۲- این جشن جشنه آرزوهاست ، در این روز مردم دستبندی به نام تیرو باد که از هفت نخ رنگی به رنگ های رنگین کمان تشکیل شده است به دستتشان می بندند و آرزو می کنند ، نه روز بعد دستبند تیرو باد را از یک جای بلند به آب یا باد می سپارند تا آرزویشان برآورده شود.
۳- داستان اسطوره دیگری نیز در مورد این جشن روایت شده که آرش کمانگیر پهلوان ایرانی در این روز از کوه البرز تیری را پرتاب میکند تا هر کجا که تیر به زمین نشست مرز ایران و توران نامیده شود.
همچنین «به نقل از کتاب آثارالباقیه» ابوریحان بیرونی این روز، روز گرامی داشت نویسندگان در دوره باستان بوده است. (در صورت تمایل به خواندن مقاله در مورد جشن تیرگان و اسطوره های آن)
تمام این روایت های دلنشین و تاریخی به ما انگیزه داد تا نام «تیرو باد» را برای این کسب و کار انتخاب کنیم تا یادآور ارزش های عمیق انسانی برای ما و کاربران ما باشد.
در نهایت هفت نخ رنگی روزگار به هم تابید و تابید و شد زیباترین دستبندی که برای ما تیروبادی ها یادآور عشق ، تعهد، زیبایی، آگاهی، وفور، آرامش و شادی است ، به پاس تمام این ارزش های انسانی تلاشمان را می کنیم تا از طریق در اختیار قرار دادن محتواهای ارزشمند اندکی به کیفیت زندگی هایمان اضافه کنیم.