لوگو تیروباد

نحوه‌ی نوشتن خلاصه‌ کتاب| دو راه مطمئن برای کسب درآمد از خلاصه‌نویسی

دسته بندی ها : آموزشی 15 اکتبر 2020 zrtnmanager 3349 بازدید
نحوه‌ی نوشتن خلاصه‌ی کتاب| دو راه مطمئن برای کسب درآمد از خلاصه‌نویسی

برای هر کس که عاشق خواندن و نوشتن است، روش‌های بی‌شماری برای کسب درآمد وجود دارد. یکی از رایج‌ترین روش‌ها برای کسب درآمد، نوشتن خلاصه‌ کتاب است. چیزی که امروز در مورد آن در تیروباد صحبت می‌کنیم و توضیح خواهیم داد که چگونه می‌توانید یک خلاصه‌ خوب بنویسید و چطور از این راه می‌توانید کسب درآمد کنید.

خلاصه‌ کتاب

با استفاده از یک خلاصه کتاب، شما سعی می‌کنید مفاهیم اصلی یک کتاب را خیلی مختصر و مفید توضیح دهید. نوشتن خلاصه‌ خوب زمان زیادی از شما می‌گیرد. شما باید کل محتوای کتاب را مطالعه کنید. به‌عنوان‌مثال یک کتاب ۴۰۰ صفحه‌ای، حداکثر در 30 صفحه باید خلاصه شود. گفتنی است، یک خلاصه خوب باید قابل‌درک برای عموم مردم باشد، بنابراین چندین و چند بار آن را بخوانید، توجه کنید که خلاصه‌ای که نوشتید برای شخص شما قابل‌درک است یا خیر.

به‌طورکلی، مهارت‌های خلاصه‌نویسی برای شروع مطالعه بسیار عالی و مؤثر است! چه کسی این خلاصه‌ها را می‌خرد؟ تجربه نشان داده، دانش آموزان زیادی وجود دارند که خود مهارت و یا وقت نوشتن خلاصه را ندارند. غالباً، آن‌ها مایل به پرداخت مقداری پول هستند تا بتوانند از خلاصه‌ دیگران استفاده کنند؛ بنابراین به‌راحتی می‌توانید بامهارتی که دارید، درآمد کسب کنید.

نحوه نوشتن خلاصه‌ کتاب

در این قسمت مراحل نوشتن یک خلاصه‌ استاندارد را باهم یاد می‌گیریم.

خلاصه‌ای که می‌نویسید برای چه کسی است؟

اگر خلاصه‌ای که می‌نویسید برای خودتان است، هیچ قاعده‌ای ندارد؛ اما برای یک شرکت یا سایت می‌نویسید و درازای آن مبلغی دریافت می‌کنید باید شرایطی که در ادامه می‌گوییم را رعایت کنید.

مطالعه کتاب

طرز فکر شما در این قسمت مهم است. سعی نکنید که خیلی سریع صفحات کتاب را تمام کنید، در عوض، هر صفحه را طوری بخوانید که گویی باید مطالب را بعداً به کسی آموزش دهید. این به شما کمک می‌کند تا درک بهتری از محتوای کتاب داشته باشید.

در هنگام مطالعه یادداشت‌برداری کنید و قسمت‌های مهم را هایلایت کنید

ممکن است احساس کنید که وقت زیادی از ما می‌گیرد، اما در درازمدت موجب صرفه‌جویی در وقت شما می‌شود.

نحوه‌ی نوشتن خلاصه‌ کتاب

چند روش برای این کار وجود دارد:

 • کتاب را هایل‌هایت کنید و در حواشی کتاب یادداشت کنید.
 • برای علامت‌گذاری صفحات و یادداشت‌برداری از برچسب‌ها استفاده کنید.
 • یادداشت‌هایی که برمی‌دارید را در یک دفترچه جدا بنویسید.

در پایان هر فصل خلاصه آن فصل را بنویسید

هوشمندانه کارکنید، فرض کنید کتابی شامل 30 فصل است و می‌خواهید خلاصه‌ کتاب را بنویسید. آیا بعد از تمام کردن کل کتاب یادتان مانده فصل ۷ در مورد چه چیزی صحبت شده؟ مسلماً خیر، شما مجبور خواهید شد، دوباره فصل موردنظر را بخوانید، پس بهتر است بعد از پایان هر فصل خلاصه آن را همان موقع بنویسید

قسمت‌های اصلی کتاب را یادداشت کنید

اکنون مهم‌ترین ایده‌ها و نکات مطرح‌شده در کتاب را انتخاب کنید؛ و در برگه‌ای جداگانه برای خود بنویسید. هر بار از خود بپرسید که این نوشته‌ها برای درک بهتر خلاصه‌ای که نوشتید، ضروری است؟ اگر پاسخ منفی بود آن قسمت را پاک‌کنید.

خلاصه کتاب را بنویسید

در این مرحله، تنها کاری که باید انجام دهید نکات و قسمت‌های مهمی که در مرحله قبل برای خود نوشتید را به پاراگراف تبدیل کنید. به یاد داشته باشید، این‌یک خلاصه است. شما در حال نوشتن کل کتاب نیستید.

تصور کنید که شما در دبیرستان هستید و دوست شما امتحان دارد و هیچ‌چیزی نخوانده است. شما تنها چند دقیقه فرصت دارید قبل امتحان به‌طور خلاصه برایش توضیح دهید. چه چیزهایی میگویید؟ مطمئناً به‌صورت خیلی خلاصه قسمت‌های مهم کتاب را برایش توضیح می‌دهید. در خلاصه‌نویسی کتاب نیز باید همین روند را در پیش بگیرید.

چگونه می‌توان با خلاصه‌نویسی درآمد کسب کرد

فروش خلاصه کتاب

منطقی‌ترین راه برای کسب درآمد، ارسال خلاصه کتاب به سایت‌های دیگر است. در حقیقت، اگر می‌خواهید خلاصه کتاب‌های خود را به‌صورت مستقیم بفروشید، احتمالاً چنین سایت‌‌هایی بهترین مکان، برای فروش هستند. علاوه بر این بسیاری از شرکت‌ها خلاصه‌ای از کتاب‌های تجاری ارائه می‌دهند. معمولاً، بسیاری از آن‌ها افرادی را برای نوشتن خلاصه‌ کتاب‌ها استخدام می‌کنند.

خلاصه کتاب‌ها در سایت شخصی

نحوه‌ی نوشتن خلاصه‌ کتاب

در بسیاری موارد، ساختن سایت خود و خلاصه کردن کتاب‌ها، حرفه‌ای‌تر به نظر می‌رسد. به شما امکان داده می‌شود که همه‌چیز تحت کنترل شما باشد، همچنین بدان معنی است که می‌توانید در مورد موضوعات دیگر نیز بنویسید و روی یک موضوع تمرکز نکنید. می‌توانید سایت با هر موضوعی که علاقه دارید بسازید و سپس یک بخش از سایت را به کتاب‌ها و خلاصه‌ کتاب‌ها اختصاص دهید.

معرفی چند نمونه از سایت‌هایی که در این حوزه کار می‌کنند

The Business Source

سایت The Business Source، یک سایت جامع و همگانی است. در این سایت خلاصه‌ای از کتاب‌هایی که مرتبط به تجارت هستند را ارائه می‌دهد. خلاصه‌های کامل آن‌ها تقریباً 3500 کلمه است. یک فرم تماس و شماره تلفنی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید و با آن‌ها ارتباط برقرار کنید.

Blinkist

تمرکز Blinkist متفاوت است و خلاصه‌ همه‌ی کتاب‌ها در آن قرار دارد یعنی به یک طیف خاصی اشاره ندارد؛ بنابراین برای خلاصه‌نویسی کتاب‌ها در این سایت، نیازی به دانش و تجربه کسب‌وکار ندارید. این سایت همچنین بسیار محبوب است و نشان می‌دهد که آن‌ها نویسندگان بیشتری را نسبت به دیگران استخدام می‌کنند. همچنین دارای یک برنامه بازاریابی affiliate است، بنابراین می‌توانید با مراجعه افراد از طریق شما به این سایت، درآمد کسب کنید.

نحوه‌ی نوشتن خلاصه‌ کتاب

آمازون

شما می‌توانید خلاصه‌ کتاب را در آمازون بفروشید. خلاصه شما باید مفصل باشد و تقاضا همچنان برای آن وجود داشته باشد. برای مثال، کتاب‌هایی مانند هری پاتر یا نمایشنامه‌هایی مانند هملت در حال حاضر ده‌ها خلاصه رایگان در آن وجود دارد. شما باید کتاب منحصربه‌فردی که خلاصه‌ای از آن وجود ندارد را برای فروش خلاصه کنید.

طاقچه

سایت طاقچه یکی از سایت‌های ایرانی است که در حوزه‌ی کتاب و خلاصه‌نویسی کتاب کار می‌کند. درواقع یک فروشگاه کتاب الکترونیکی است که قسمتی از این سایت به خلاصه‌ برترین رمان‌های جهان اختصاص داده‌شده است.

بوکاپو

یکی دیگر از سایت‌های ایرانی است که در این حوزه کار می‌کند. کاربرانی که تازه‌وارد این سایت می‌شوند می‌توانند به تعداد محدود، خلاصه کتاب‌ها را به‌صورت رایگان مطالعه کنند، اما پس از مدتی با خریدن اشتراک ماهانه می‌توانند به کتاب‌های دیگر دسترسی داشته باشند.

 

 

zrtnmanager

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :